Через війну один мільйон 200 тисяч українців евекуювалися до Німеччини. Там наші співвітчизники отримують соціальну допомогу, мають тимчасовий захист. А також чимало можливостей для навчання, роботи та розвитку.
Основні програми соцдопомоги:
Bürgergeld – для працездатних людей, які зареєструвалися в Jobcenter (центрі зайнятості). Sozialhilfe – для пенсіонерів. Українці, які отримали тимчасовий захист за Параграфом 24 Закону про перебування.
Скільки платять?
Розмір виплат залежить від вашої ситуації: одинокі дорослі або одинокі батьки отримують 563 євро на місяць. Подружжя: кожен із пари отримує по 506 євро.
Діти: від 14 до 17 років – 471 євро. Від 6 до 13 років – 390 євро. До 5 років – 357 євро. Так як витрати на житло і комунальні послуги покриваються окремо, то ці кошти – на власні потреби.
Чи можуть зменшити виплати?
Так, виплати можуть урізати, якщо ви, наприклад, відмовляєтеся від запропонованої роботи чи пропускаєте зустрічі в Jobcenter. Штрафи такі: перше порушення: мінус 10% від виплати на 1 місяць. Друге порушення: мінус 20% на 2 місяці. Третє порушення: мінус 30% на 3 місяці. Але навіть у таких випадках витрати на житло й опалення не чіпатимуть. І хороша новина: допомогу можна отримувати роками, якщо ви відповідаєте умовам.
Що ще отримують біженці?
Окрім грошей, українці з тимчасовим захистом мають право на: медичну допомогу – безкоштовне відвідування лікарів. Роботу – можна працювати без додаткових дозволів. Освіту для дітей – доступ до шкіл і дитячих садків. Центри первинного прийому – там надають їжу, тимчасове житло, юридичні консультації. Скоро відкриється перший Unity Hub (“Центр єднання”) для українців. Там будуть доступні мовні курси, консультації з інтеграції. А ще можна буде взяти участь у різноманітних культурних заходах тощо.
Як отримати тимчасовий захист і виплати?
- Зареєструватися в Ausländerbehörde та подати заяву на тимчасовий захист.
- Надати закордонний паспорт і, якщо є діти, їхні свідоцтва про народження.
- Зареєструватися в Jobcenter, щоб оформити Bürgergeld.
Тимчасовий захист можуть оформити ті українці, які жили в Україні на 24 лютого 2022 року. Та евакуювалися до Німеччини до 4 грудня 2025 року. Статус діє до 4 березня 2026 року. Важливо, що його продовжують автоматично.
Поради
- Звертайтеся до Ausländerbehörde, щоб оформити документи. У великих містах можна подати заяву онлайн.
- Зберігайте всі документи, які отримуєте від Jobcenter чи міграційної служби.
- Якщо потрібна допомога, звертайтеся до місцевих центрів підтримки біженців.